ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Џафери ја примил иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за референдумот, се чека да каже дали е уредна

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја примил иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за одржување на референдум за поништување на Договорот за добрососедство со Бугарија и се очекува во текот на денешниот ден да донесе одлука во врска со уредноста, јавува МИА повикувајќи се на собраниски извори.

Доколку одлуката добие зелено светло од Џафери, според Деловникот, претседателот на Собранието веднаш ја препраќа до Законодавно-правната комисија и до Комисијата за политички систем. Во рок од два дена, овие две работни тела треба да оценат дали иницијативата е уредна. Ако иницијативата е уредна, собранискиот спикер во рок од 3 дена ќе треба да ја извести ВМРО-ДПМНЕ за да почне со собирањето на 150 илјади граѓански потписи.

Advertisements
Ако документот според комисиите не е уреден, тогаш Џафери е должен иницијативата да ја стави на дневен ред на првата наредна седница и тогаш да се произнесе пленумот со заклучок.

ВМРО-ДПМНЕ во петокот минатата недела ја поднесе иницијативата за собирање потписи и отпочнување на референдумот според кој граѓаните би се изјасниле „за“ или „против“ Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу С Македонија и Бугарија.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button