СПОРТФОРМУЛА - 1

Џенсон Батон се враќа во Формула-1, овој пат како советник во еден од тимовите

Џенсон Батон ќе се врати во Формула 1, не како возач, туку како советник на тимот на Вилијамс. Тимот каде ја започна својата кариера во 2000 година, заедно со Ралф Шумахер, му даде можност да работи во друга улога, советник на возачите за време на трките. Освен за Вилијамс, Џејсон Батон го возеше болидот и на екипите Бенетон, БАР, Хонда, Мекларен и Браун. Беше светски шампион во Формула 1 во 2009 година. Потсетиме дека Џејсон Батон ја заврши кариерата со 15 победи и 50 подиуми.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button