ВЕСТИСВЕТ

Двајца убиени во престрелка во банка во Канада, шестмина полицајци ранети

Канадската полиција убила две лица за време на вчерашната престрелка во банка во Британска Колумбија, шестмина полицајци се ранети, а околните домови биле евакуирани, откако била откриена можна експлозивна направа, соопшти полицијата.

Инцидентот се случил во Банката на Монтреал во градот Саанич на Островот Ванкувер, во близина на границата со САД.

Двајцата убиени биле „тешко вооружени“, а првичните извештаи сугерираат дека носеле панцири, изјави шефот на полицијата во Саанич, Дин Дати на прес-конференција, додавајќи дека нема дополнителни информации за нив.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button