РЕГИОН

Ескобар: Загрижен сум за пораките од Приштина

Претставникот на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека е „малку загрижен“ од пораките од Приштина во кои се критикува претставникот на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак.

Ескобар рече дека „не наоѓа докази за пристрасност“ во Лајчак.

„Не наоѓам никакви докази за дослух на работа за да ги фаворизираат интересите на Србија во ова“, рече Ескобар.

Тој додаде дека САД очекуваат двете страни да ја зајакнат својата посветеност и дека Приштина „да покаже повеќе прагматизам и реализам во нејзиниот пристап кон ЕУ“.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button