РАКОМЕТ

Еурофарм Пелистер ги дозна имињата на противничките тимови

Ракометната репрезентација на Македонија, Еурофарм Пелистер, по ждрепката во Нион, ги дозна имињата на противничките тимови, во пресрет на почетокот на новата сезона во Лига Европа. Тимот од Битола ќе биде дел од групата Д, каде ќе се соочи со екипите: Татабања, Ним, Спортинг Лисабон, Кадетен Шафхаузен и АЕК, за место во квалификациските натпревари. Трката во Лига Европа и преминувањето на групната фаза е една од главните цели на Еурофарм Пелистер оваа сезона.

Advertisements

„Сите знаеме дека Лигата на Европа е силна, со клубови кои имаат сличен квалитет, каде што и ние се наоѓаме. По ждрепката можам да кажам дека групата е еднаква. Ќе биде интересно и ако сакаме да преминеме во следната рунда, мора да бидеме прецизни и дисциплинирани, но исто така и многу да се испотиме. Но, како за нас така и за другите тимови ќе биде тешко. Јас лично се радувам на силните натпревари во оваа група“, рече Жељко Бабиќ, тренер на Еурофарм Пелистер.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button