СПОРТ

Еве што вели правилото на ФИФА за поништениот гол на Барселона

Фудбалерите на Барселона вчера беа поразени на „Џузепе Меаца“ од Интер со 1:0 во натпревар од третото коло во групната фаза.

Каталонскиот клуб ја имаше улогата на фаворит во овој натпревар, но на крајот Интер славеше со 1:0 иако домаќинот во поголемиот дел од натпреварот се фокусираше на одбраната.

Advertisements

Меѓутоа многу прашина се крена околу одлуката на главниот судија, Славко Винчиќ во финишот. Се започна во 67. минута кога Барселона изедначи со голот на Педри, но потоа Винчиќ доби сигнал од ВАР собата дека Ансу Фати играл со рака пред Педри да ја смести топката во мрежата.

Многумина ја критикуваа ваквата одлука на главниот судија, а според правилото на ФИФА овој гол и не требало да биде поништен.

„Ненамерното играње со рака кое претходни на гол на соиграч или гол-шанса повеќе не се смета за прекршок“, стои во соопштението.

Навивачите на Барселона Винчиќ ги налути и во последните моменти кога не беше досуден пенал за Барселона.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button