ВЕСТИЗДРАВСТВОМАКЕДОНИЈА

Филипче: Се намалува бројот на новодијагностицирани со Ковид-19

Бројот на новозаболени и на хоспитализирани пациенти се намалува, информираше денеска министерот за здравство, Венко Филипче, кој рече дека од среда ќе се укине препораката за онлајн настава за средношколците во Струга и во Кичево, а уште една недела во сила останува препораката за Тетово и за Гостивар.

Advertisements

„Овие трендови на намалување на бројките продолжуваат и на вкупниот број на новодијагностицирани, се намалува и бројот на прегледи во болниците, нема повеќе голем број на пациенти хоспитализирани во тетовската болница…сите параметри коишто ги пратиме укажуваат на тоа дека ситуацијата спласнува“, рече Филипче.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button