ВЕСТИРЕГИОН

Фон дер Лајен најави посета на Западен Балкан месецов

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен најави посета на Западен Балкан кон крајот на септември за да ја потврди посветеноста на европските институции за пристапување на овие земји во Европската унија (ЕУ).

Advertisements

„Ќе отпатувам во регионот за да испратам силен сигнал за нашата посветеност кон процесот на пристапување“, објави Фон дер Лејен денеска, за време на нејзиниот годишен говор во Европскиот парламент.

Според најавата, Фон дер Лејен ќе го посети регионот кон крајот на септември, а агендата на посетата ќе биде објавена подоцна.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button