СПОРТ

Формула-1, Победа на Хамилтон во Шпанија

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон славеше на трката за Големата награда на Шпанија. Втор беше возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, додека трет на целта стигна вториот возач на Мерцедес – Валтери Ботас.

Advertisements

По четири трки, лидер во Генералниот поредок е Хамилтон со 94 бодови, пред Верстапен со 80 и Ботас со 47. Кај конструкторите, води Мерцедессо 141 бод, пред Ред Бул со 112.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button