СВЕТ

Франција и Британија најавија акција по мигрантската трагедија на Ла Манш

Француските и британските власти денеска ветија дека ќе преземат мерки за ограничување на миграцијата и за разбивање на мрежите за шверц на луѓе, откако вчера најмалку 27 мигранти се удавија кај северниот француски брег во обид да го преминат Ла Манш од Франција до Велика Британија.

Advertisements

Мигрантите загинале кога потонал гумениот чамец со кој се превезувале.

Францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин денеска изјави дека се верува оти на чамецот имало 34 лица.

Заедничкиот британско-француски тим за спасување ја прекина операцијата по извлекувањето на телата и двајцата преживеани. Националноста на мигрантите засега не е позната.

Дарманин рече дека се уапсени четворица осомничени трговци со луѓе поврзани со несреќата.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button