ВЕСТИСВЕТ

Францускиот Сенат одобри абортусот да стане уставно право

Францускиот Сенат денеска донесе закон врз основа на кој правото на жената на абортус ќе стане дел од францускиот Устав.

Ова го вети претседателот Емануел Макрон, откако Врховниот суд на САД минатата година престана да го штити абортусот како федерално уставно право на жените и ја препушти регулативата на земјите-членки на федерацијата.

На усвојувањето во Сенатот, горниот дом на францускиот парламент, му претходеше усвојувањето во Долниот дом, Националното собрание, кое го прифати законот со огромно мнозинство.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button