СПОРТ

Ѓорческа во полуфиналето на тенскиот турнир во Хераклион

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа се пласира во полуфиналето на турнирот во Хераклион, Грција. Ѓорческа во четвртфиналето се соочи со Софија Рокети од Италија, која успеа да ја совлада со 2-0 во сетови (6-1, 6-4).

Тенисерката од Македонија лесно го доби првиот сет, а во вториот откако пропушти да го реши на свој сервис, мораше да оди по потешкиот пат.

Рокети на овој турнир влезе со „вајлд-карта“. Ѓорческа, која е осма носителка, го чека противникот во полуфиналната рунда. Нашата најдобра тенисерка пред нешто повеќе од една седмица освои трофеј во Хераклион.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button