РЕГИОН

Харадинај бара оставка од косовскиот премиер Албин Курти

Поранешниот косовски премиер и претседател на Алијансата за иднината на Косово (АБК), Рамуш Харадинај, денеска побара оставка од премиерот на Косово, Албин Курти, по „неуспехот“ на средбата во четвртокот во Брисел со посредниците на ЕУ и претседателот на Србија Александар Вучиќ.

„Ситуацијата што настана по вчерашниот неуспех во Брисел, со тенденција за продлабочување на кризата, со сериозни последици за народот на Косово, бара итно разгледување на дејствијата на Курти и неговата влада“, изјави Харадинај.

Според неговите зборови, премиерот Албин Курти, „мора да поднесе оставка и да му го врати мандатот на народот“.

„Курти е должен да го праша народот што мислат тие за неговите постапки. Во демократија, изборите се најдобриот одговор“, рече Харадинај.

Лидерот на опозициската АБК додаде дека доколку Курти не поднесе оставка, тогаш ќе биде разрешен со барање да му се изгласа недоверба.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button