СВЕТ

Холандија: задолжителна ковид-пропусница за влез во тоалетите на баровите

Посетителите на баровите во Холандија немаат обврска да покажат ковид-пропусница за седење на терасите, но ќе мора да имаат таков документ ако одат во тоалет, соопшти холандското министерство за здравство.

Advertisements

Холандските власти неодамна укинаа некои ограничувања во борбата против коронавирусот, меѓу кои и укинување на држењето физичко растојание, меѓутоа најавија ковид-пропусници за посета на барови, ресторани и фестивали.

„Ако сакате да користите тоалет, ќе мора да го покажете својот код“, соопшти министерството и потсети дека QR код кој потврдува дека лицето е вакцинирано, е задолжителен за граѓаните постари од 13 години.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button