ВЕСТИСВЕТ

Холанѓаните воведуваат пропусници за корона и покрај големиот отпор: „Сe уште сме во опасна ситуација“

Холандија ќе бара доказ за вакцинација против Ковид-19 или нов коронатест за влез во кафулиња, ресторани, музеи, театри и други културни настани од 25 септември, додека речиси сите мерки за социјална дистанца се укинати.

Advertisements

Премиерот Марк Руте рече дека мерките се потребни за да се спречи нов бран на инфекции.

“Сe уште сме во опасна ситуација. Ако не го спроведеме ова, ќе следат големи ризици”, рече Руте за време на жестоката дебата во парламентот.

Противниците од целиот политички спектар ја доведоа во прашање потребата од поминување на корона, за што многумина велат дека се стапица за поттикнување на вакцинација и покрај повторените ветувања на владата дека вакцинацијата никогаш нема да стане задолжителна.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button