ВЕСТИРЕГИОН

„Има таков народ“ победник на изборите во Бугарија

Централната изборна комисија во Софија соопшти дека партијата „Има таков народ“ на Слави Трифонов со освоени 24,08 проценти од гласовите е победник на предвремените парламентарни избори во земјата. Потоа следи ГЕРБ-УДФ со 23,51 отсто, БСП со 13,39 отсто, „Демократска Бугарија“ освои 12,64 отсто, Движење за права и слободи (ДПС) 10,71 отсто, а коалицијата „Исправи се! Мафијата надвор!“ доби 5,01 проценти од гласовите.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button