СВЕТ

Избори Турција – Ова е состојбата по преброени 75% од гласовите

Граѓаните на Турција денеска избираат претседател во вториот круг од изборите меѓу актуелниот претседател Реџеп Таип Ердоган и кандидатот на опозицијата Кемал Киличдароглу.

По пребројани 75 отсто од гласовите, актуелниот претседател на Турција, Реџеп Таип Ердоган има 54,03 отсто од гласовите, а неговиот противкандидат, Кемал Киличдароглу 45,97, пренесуваат локалните агенции.

Според очекувањата, разликата помеѓу двајцата кандидати би можела да се намалува како се ближи пребројувањето кон крај, но неизвесно е дали би можело да се очекува резултатски пресврт.

 

 

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button