СВЕТ

Јапонија со нови мерки битката против ковид-19 во пресрет на Олимписките игри

Вонредната состојба во Јапонија се прошири во уште неколку региони покрај Токио поради зголеменото ширење на коронавирусот на само 10 недели пред земјата да биде домаќин на Олимписки игри. Три региони каде што бројот на населението е релативно голем, а бројот на новозаразени брзо расте, се приклучија на Токио и другите пет префектури кои веќе се под ограничувања како мерки за заштита. Овој потег доаѓа во период кога земјата се бори да го забави ширењето на вирусот пред Олимписките игри, ставајќи го по притисок медицинскиот систем.

Advertisements

До јапонските власти деновиве беше доставена петиција со потписи на 350 илјади граѓани кои бараат да се одложи стартот на Олимпските игри закажан за 23 јули, стравувајќи од зголемен раст на број на инфекции со ковид-19. Олимписките игри во Токио требаше да се одржат во јуни 2020 година, не беа презакажани за 23 јули годинава, поради пандемијата со ковид-19.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button