СВЕТ

Кина ја одобри вакцината „Синофарм“ за деца од три до 17 години

Вакцината на кинеската компанија „Синофарм“ против коронавирус, произведена од Институтот за биолошки производи во Пекинг, е одобрена за употреба за деца на возраст од три до 17 години во Кина, соопштија официјалните лица.

Advertisements

Оваа информација на прес-конференција ја објави Шао Јиминг, истражувач во Кинескиот центар за контрола и превенција на болести.

Кина досега користела аплицира 845,3 милиони вакцини, а само вчера се дадени 20,4 милиони дози, покажуваат податоците на Националната здравствена комисија.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button