ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Комбе со 13 мигранти е фатено во близина на автопатот Куманово-Танабовце

На снимките испратени до нашата редакција, се гледа како неколкумина излегуваат од транспортното возило. Сведоци на местото на настанот велат дека комбето кое бегало од граничната полиција влегло во „ќорсокак“ во селото Костурник, во близина на северната гранична линија, област каде се одвива трговијата со мигранти.

Advertisements

Вчера околу 15:00 часот во близина на автопатот Куманово-Табановце беше пронајдено возило„ Форд Транзит “со регистарски таблички СК, каде беа пронајдени 13 емигранти од Пакистан. Уапсен е возачот А.К., 34 години, од село Рашче (Скопје) и против него е поднесена кривична пријава како осомничен за трговија со луѓе – велат од Министерство за внатрешни работи.

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи, Тони Ангеловски рече дека застанувањето на комбето не било случајно и дека возачот е осомничен дека припаѓал на организирана група трговци со мигранти.

Вонредната состојба продолжува во јужната и северната гранична зона поради мигрантската криза. Покрај полицијата во граничната зона, сè уште има засилени мерки на воените вооружени сили на АРМ, велат надлежните. Заедно со нив, присутни се и меѓународни члени на ФРОНТЕКС, но повторно границите остануваат порозни и мигрантите од Блискиот исток и Африка, кои ги транзитираат во Западна Европа, ги забележуваат низ целата земја.

Аднан Ќаили

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button