ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Ковачевски ги кажа позициите пред утрешната посета на Петков

Историските прашања треба да се дел од дебатата на историчарите, а довербата меѓу граѓаните треба да се гради на позиции коишто значат подобар стандард, рече во одговор на новинарско прашање премиерот Димитар Ковачевски. Говорејќи за македонските позиции пред утрешната посета на бугарскиот премиер Петков, Ковачевски вели:

„Нашите позиции се кристално јасни, дека ние сме Република Северна Македонија, граѓаните зборуваат македонски јазик и имаме свој засебен идентитет“, рече Ковачевски.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button