ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Ковачевски: За настап на изборите ќе има разговори и со партии кои не се традиционално дел од нашата коалиција

СДСМ ќе има кандидатски листи во сите изборни единици, рече денеска претседателот на партијата и поранешен премиер, Димитар Ковачевски.

Според него, во тек се разговорите со коалициските партнери, но ќе има разговори и со политички партии кои традиционално не се дел од коалицијата.

– Тоа се партии со кои немаме преговори, меѓутоа може да има разговори врз основа на анализи што во моментов се прават врз база на емпириски истражувања и врз основа на сондирање на расположението на членството да биде во коалиција со одредена партија. Се работи за партии кои се во владината коалиција со СДСМ, но кои не биле на заедничките листи на последните избори во 2020 година, објасни Ковачевски

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button