СВЕТ

Куфер полн со радиоактивен материјал откриен во патнички авион на лет до Цирих

Куфер полн со радиоактивен материјал откриен во патнички авион на лет до Цирих

Куфер со радиоактивен материјал со низок интензитет е откриен во авионот на „Свис ер“.

Куферот бил откриен по слетувањето на авионот додека патниците биле во него.

Тимови за итни случаи, како и специјалисти за радиологија, биле повикани на терминалот 1 на аеродромот „Ел Прат“, кој во меѓувреме е затворен поради „ниско ниво на радиоактивен материјал“.

Патниците што биле на летот на „Свис сер“ од Барселона до Цирих се ставени во изолација, објавија локалните медиуми.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button