СПОРТФУДБАЛ

Куп на Македонија, лидерот на Втората Лига против Брера Струмица

Од денес започнуваат и возвудувањата во фудбалскиот Куп на Македонија. На програмата е 1/16 финалето, во кое нема ниту еден прволигашки дуел, но секако дека има неколку интересни парови.

Од дванаесетте натпревари најинтересно се очекува да биде на средбата меѓу амбициозната Беса и повратникот во ПМФЛ, Вардар, како и на дуелот меѓу лидерот во ВМФЛ, Кожуф и одличната Брера од Струмица. Штипска Брегалница гостува кај новиот второлигаш Новаци, Работнички ќе се судри со Тетекс, додека Пелистер ќе се сретне со Влазерими. Голема борба треба да има и покрај Охридското езеро, каде на Охрид ќе му гостува Детонит Плачковица, а Шкупи е голем фаворит во соочувањето со Коњаре.

Тимовите кои лани играа во полуфиналето од Купот на Македонија, освојувачот на трофејот Македонија Ѓорче Петров, финалистот Струига Трим Љум, Шкендија и Силекс имаат директно место во осминафиналето.

Во оваа фаза ќе се игра само еден натпревар, а ако натпреварот заврши без победник во регуларниот тек, следат пенали. Сите натпревари започнуваат од 15:00 часот.

Куп на Македонија – Прво коло

Јанг Тим – Победа

Новаци – Брегалница

Башкими1947 – Скопје

Арсими – Тиквеш

Кожуф – Брера

Карбинци – Воска Спорт

Охрид – Детонит Плачковица

Беласица – Гостивар

Коњаре – Шкупи

Беса 1976 – Вардар

Тетекс – Работнички

Влазерими – Пелистер

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button