СПОРТФУДБАЛ

Левандовски, со 3 гола повторно застана меѓу рекордерите

Екипата на Баерн Минхен на домашен терен славеше убедлива победа против Салцбург со 7-1 , а трите гола во мрежата на ривалот ги даде Роберт Левандовски. Првите два беа од пенал, во 12. и 22. минута, додека третиот пристигна од игра во 23. минута.

Advertisements

Полскиот напаѓач влезе меѓу рекордероте и застана на делба на третото место на хет-трикови во Лигата на Шампионите (11 минути) заедно со Рахем Стерлинг и Кристијано Роналдо.

Пред нив се наоѓа рекордерот Бафетимби Гомис, кој како играч на Лион стрелаше трипати во осум минути против Динамо Загреб во 2011.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button