СПОРТ

Лина Ѓорческа , скок од три места на ВТА листата

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа има скок од три места на новото рангирање на ВТА листата. Таа со 312 поени се наоѓа на 239. место, претходната седмица беше 242.

Ѓорческа оваа недела ја очекува уште еден настап на ИТФ фјучрс во Анталија.

Лидер на табелата сè уште е Ига Швјонтек од Полска, втора е шампионската на Австралија Опен, Ирина Сабаленка, додека третото место ѝ резервирано за Коко Гоф од Соединетите Американски Држави.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button