СПОРТФУДБАЛ

Македонската фудбалска репрезентација обезбеди втор круг за Светското првенство „Катар 2022“

Македонската репрезентација за првпат ќе биде дел од вториот круг од Мундијалот. По победата над Исланд од 3-1, Македонија сега е дел од репрезентацијата, која преку дополнителни натпреварувања, на три турнири, ќе се бори со преостанатите три држави кои ќе патуваат за Светското првенство во „Катар 2022“. Клучот за успехот на Македонија го објаснија капитените.

Во моментов на Светското првенство „Катар 2022“ ќе играат девет репрезентации и тоа Катар, Германија, Данска, Белгија, Франција, Хрватска, Србија, Шпанија и Бразил. Жрепката за вториот круг ќе се одржи на 26 ноември, додека плејоф предизвиците, оние од полуфиналето ќе се одржат на 24 и 25 март, додека финалето на 28 и 29 март 2022 година.

Инаку, во втор круг за ЕП, учествуваат 12 репрезентации, 10 од вторите места во квалификациските групи и две од Лигата на нации, кои не беа на прво или второ место во квалификациите, но имаат најдобар рејтинг. Инаку, 12-те репрезентации во плеј-офот ќе бидат поделени во 3 групи, каде победникот патува на Светското првенство „Катар 2022“.

Махир Тачи

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button