МАКЕДОНИЈА

Маричиќ: Трагикомично е да ме напаѓаат за влијание врз судството луѓе кои беа симбол за заробено судство

Министерот за правда Бојан Маричиќ вели дека целта на неговото повикување на судиите да ја образложат одлуката за пуштање на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков од притвор била да ги повика судската и обвинителската фела на отченост пред јавноста бидејќи, како што посочува, јавноста секогаш ја обвинува извршната власт за добрите, но почесто за лошите или неиздржани судски одлуки.

Advertisements

– Ниту на каков било начин имам влијаено врз одлуките на судот. Пред неколку дена во јавната реакција упатив повик до судиите да си ги дообјаснат своите одлуки во јавноста. Кога имаше криза, пред помалку од една година во врска со обидот за бегството или полубегството на Мијалков сите очи беа вперени кон извршната власт. Сметам дека независното судство треба да си ги објасни своите одлуки на јавноста. Не може поради некои неиздржани одлуки на судиите и обвинителствата секогаш да биде виновна извршната власт. Ништо лично не сум имал против Мијалков, рече Маричиќ денеска во гостувањето на „Утрински брифинг“.

Тој нагласи дека единствен притисок врз Судскиот совет бил да си ја врши работата чесно, одговорно и професионално во рамките на законот.

– Доколку јас сум користел полуги за некаков притисок тоа секако нема да било јавно, преку фејсбук статус. Јово Вангеловски и Михајло Маневски многу добро знаат дека не би реагирал јавно преку Фејсбук. Во тоа време немаше фејсбук статуси, но имаше многу други механизми кои се напишани во меѓународни извештаи. Јас немам потреба јавно да реагирам, ако би сакал и ако би можел да влијаам на судството, рече Маричиќ

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button