ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

На изборите пред два дена, СДСМ забележа историски пад на бројот на освоени гласови

На изборите пред два дена, СДСМ забележа историски пад на бројот на освоени гласови. Во првиот круг, партијата предводена од Зоран Заев доби 238 илјади гласови за листите за советници или над 182 илјади гласови помалку во споредба со локалните избори во 2017 година, кога социјалдемократите добија 420 илјади гласови. Додека минатата година на парламентарните избори СДСМ заедно со својата коалиција „Можеме“ добија 327.408 гласови.

ВМРО ДПМНЕ исто така забележа намалување на бројот на гласови и покрај тоа што освои најмногу општини. На локалните избори во 2017 година, партијата на Мицкоски имаше 335.769, додека на неделните избори освои 288.044 гласови, за советнички листи. На предвремените парламентарни избори во 2020 година, ВМРО-ДПМНЕ со својата коалиција „Обнова за Македонија“ доби 315.344 гласови.

Сепак, ВМРО-ДПМНЕ на изборите на 17 октомври доби околу 50 илјади гласови повеќе од СДСМ од вкупниот број избирачи.

ДУИ, на изборите на 17 октомври, ја задржа истата квота гласови освоени на предвремените парламентарни избори минатата година. ДУИ повторно успеа да освои над 104 илјади гласови. Но, во споредба со локалните избори во 2017 година, Зелените забележуваа зголемување на гласовите, бидејќи пред четири години, успеаја да добијат само 89.724 гласови.

За разлика од локалните избори во 2017 година, кога Алијанса за Албанците не беше во коалиција со Алтернатива, имаше 49.125 гласови, додека на изборите на 17 октомври, коалицијата на Села и Гаши доби 56.301 глас. Додека на парламентарните избори во 2020 година оваа коалиција имаше 81 илјади 620 гласови.

Движењето БЕСА, кое освои 25.326 гласови, најголем број од нив во Тетово, исто така, забележа зголемување на гласовите за советничките листи.

Раст забележа и „Левица“. На парламентарните избори во 2020 година, каде оваа партија учествуваше за прв пат, освои 37.426 гласови, додека во неделата тие освоија 49.558 гласови.

Додека независните листи за општински совети освоија вкупно 56.085 гласови.

Локални избори

2021 година 2017 година

ВМРО-ДПМНЕ 288.044 335.769

СДСМ 238,031 420 522

ДУИ 104.554 89.724

АА 56,301 49,125

Предвремени парламентарни избори 2020 година

СДСМ и Коалицијата „Можеме“ 327.408

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обновува за Македонија“ 315.344

ДУИ 104,699

АА – Алтернатива 81.620

ЛЕВИЦА

2021 година 2020

37.426 / 49.558

Mefail Ismaili

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button