РЕГИОН

На изборите во Косово, Српска листа победи во 9 општини уште во првиот круг, Самоопределување во ниту една

По преброени повеќе од половина од гласачките ливчиња, резултатите покажуваат дека во Косово се избрани градоначалници во 19 општини уште во првиот круг, пишува „Коссев“.

Advertisements

Од досега објавените резултати на веб-страницата на Централната изборна комисија, Дечани, Качаник, Јужна Митровица, Лепосавиќ, Липљан, Ново Брдо, Обилиќ, Пеќ, Србица, Штрпце, Сува Река, Урошевац, Зубин Поток, Звечан, Генерал Јанковиќ, Ранилуг, Партеш и Северна Митровица ќе го решат прашањето за градоначалникот, пренесува „Коссев“ повикувајќи се на „Газета експрес“.

Од 19 општини во кои, според досегашните резултати, нема да има втор круг, Самоопределување не победи во ниту една од нив.

Според резултатите во општините каде што не се очекува втор круг, ПДК води пред другите албански партии – први се во Урошевац, Јужна Митровица, Србица, Качаник и Генерал Јанковиќ.

Во меѓувреме, според досегашните резултати, Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) ќе победи без втор круг во Пеќ и Липљан, додека Алијансата за иднината на Косово (ААК) ќе победи во Дечани и Сува Река.

Кандидатите на Српската листа синоќа прогласија победа во сите десет општини со мнозинство Срби на локалните избори во Косово.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button