ВЕСТИРЕГИОН

На Косово избрани 17 градоначалници во првиот круг, но не и во Приштина

Прелиминарните резултати на општинските избори во Косово покажуваат дека 17 општини ги избрале победниците во трките за градоначалници, додека 21 општина ќе излезат во вториот круг на гласање, вклучувајќи ја и трката во главниот град Приштина. Српската листа, која е блиска до српското раководство во Белград, победи на девет од 10 трки за градоначалници со мнозинство Срби во северниот дел на земјата, додека Демократската партија на Косово победи на четири, Алијансата за иднината на Косово на две, и Демократската лига на Косово на две.

Advertisements

Движењето Самоопределување на премиерот Албин Курти не освои ниту една општина во првиот круг, но ќе се натпреварува на 12 трки во вториот круг, вклучително и во Приштина, покажуваат прелиминарните резултати.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button