ВЕСТИСВЕТ

На Олимпијадата регистрирани 153 лица со ковид

Од почетокот на месецов се регистрирани 153 случаи на коронавирус кај луѓето акредитирани за Олимпијадата, а 16 нови случаи биле регистрирани само во изминатото деноноќие, соопштија организаторите на Олимписките игри во Токио.

Advertisements

Од вкупната бројка позитивни 19 се спортисти, а дел од нив се жители на Олимпиското село. Позитивните се сместени во карантин во хотели.

Олимпијадата која требаше да се одржи лани, се одложи поради пандемијата. Игрите започна на 23 јули и покрај вонредна состојба во Токио и во уште три соседни префектури.

На Олимпијадата нема публика ниту од Јапонија, ниту од странство.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button