ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Обвинителство: Собрани се сите докази за пријавата на Муареми

Обвинителките за организиран криминал Вилма Русковска, Ивана Трајчева и Елизабета Јосифовска наредниве денови ќе бидат сослушани во скопското јавно обвинителство. Претходно, против нив кривична пријава за злоупотреба на службена положба поднесе екс-директорот на Финансовата полиција, Арафат Муареми, нивниот претрес во канцелариите на Управата.

Advertisements

Од скопското обвинителство брифираат дека изминатиов период веќе бил сослушан пријавителот Муареми, а наскоро ќе бидат повикани и пријавените обвинителки. العاب قمار بوكر

Оттаму додаваат дека надлежниот обвинител кој постапува по пријавата веќе ги обезбедил неопходните материјални докази. كازينو مباشر Инаку, токму поради поднесената кривична пријава против Русковска, Советот на јавни обвинители одлучи таа да биде оддалечена од позицијата шеф на Обвинителството за борба против организиран криминал за да не влијае на постапката.

Од истите причини и Муареми се повлече од директорската функција во Управата. 888 casino Тој пријавата ја темели на извештајот на републичкиот обвинител Љубомир Јовески, во кој се вели дека обвинителките извршиле низа пропусти при претресот во Финансовата полиција.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button