СПОРТ

Одбојкарите на Македонија ги започнуваат квалификациите во Струмица

Репрезентацијата на Македонија во одбојка, денес ги започнува настапите за „Сребрената“ лига, во спортската сала во Струмица, каде ќе игра против репрезентацијата на Кипар. Македонија го бара првото место и златниот медал на овој турнир, бидејќи се први фаворити во квалификациската група. Во сабота, Македонија ќе игра со Израел, додека по два дена ќе игра со Данска. По првите три квалификациски натпревари, Македонија ќе има 5-дневна пауза, пред реваншот со Данска на 28 мај, Израел на 29 мај и Кипар на 30 мај. Да потсетиме, Македонија загуби три финалиња во оваа фаза од натпреварувањето, против Словенија, Естонија и Унгарија.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button