СВЕТ

Организацијата Трамп прогласена за виновна за фискална проневера

Семејниот бизнис на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, Организацијата Трамп беше прогласен за виновен за финансиска и фискална проневера на крајот од судењето во Њујорк, објави обвинителот на Менхетен, Алвин Брег.

Поранешниот американски претседател Трамп не беше суден во овој процес. Поротата, по повеќе од еден месец судење, ги прогласи за виновни корпорацијата Трамп и корпорацијата Трамп за плати (Trump Payroll Corporation) по сите точки од обвинението, напиша обвинителот Алвин Брег на својот Твитер.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button