СВЕТ

Ослободен директорот на нуклеарната централа Запорожје

Генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје, која беше окупирана од Русија, Ихор Мурашов, е ослободен, соопшти шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија Рафаел Гроси. Тој го поздрави ослободувањето на Мурашов, велејќи на Твитер дека добил потврда оти „безбедно се вратил кај своето семејство.“

Advertisements

Меѓународната агенција за атомска енергија побара ослободување на Мурашов во текот на викендот по извештаите дека бил киднапиран од руска воена патрола додека патувал помеѓу фабриката и градот Енерходар. Остана нејасно за што бил приведен Мурашов. Руските власти не го коментираа неговото апсење. Нуклеарката и нејзината околина се под контрола на руските сили од март, но со нив управува украински персонал.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button