МАКЕДОНИЈА

Откриени 12 мигранти во близина на Неготино, приведени двајца криумчари

Откриени 12 мигранти во близина на Неготино, приведени двајца криумчари

Дванаесет мигранти од Сирија се откриени денеска во возило со француски таблички на автопатот „Пријателство“ во близина на Неготино. Приведени се две лица – Б.К. (19) од скопското село Блаце и Х.С. (28) од скопското село Грушино.

Advertisements

Возилото марка „бмв“ било управувано од Б.К. кој на наплатната станица Демир Капија не застанал на знак за запирање. Набргу потоа возилото било запрено, но Б.К. се дал во бегство по што бил пронајден и лишен од слобода, додека, Х. حكم القمار في الالعاب С. бил лишен од слобода затоа што со возило „мерцедес” бил во улога на претходница. 365 bet

Лицата се приведени во полициска станица, а по целосно документирање на случајот, во координација со Јавен обвинител, против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.
Мигрантите, како што соопшти МВР, ќе бидат спроведени во Прифатно- транзитен центар за понатамошна постапка. سلوتس اون لاين

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button