РЕГИОН

Пленковиќ: Хрватаска е во најтешките моменти од пандемијата

Во последните 24 часа, 32 лица починаа од корона во Хрватска, а евидентирани се 3.082 нови случаи на инфекција.

Advertisements

Премиерот Андреј Пленковиќ оцени дека Хрватска во моментов е во „најтешкиот момент на епидемијата“ и посочи дека е клучно граѓаните да ги почитуваат донесените мерки.

“Во последните седум дена имаме 5,5 проценти повеќе заразени. Тоа е важно. Овие мерки ќе доведат до намалување на растот на инфекцијата”, рече Пленковиќ.

Вкупно 16.348 лица во моментов се заразени со вирусот САРС-КоВ-2 во Хрватска. Меѓу нив, 1.598 пациенти се во болница, од кои 178 се на апарати за дишење.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button