РЕГИОН

По иницијатива на Вучиќ, повлечен предлог законот за внатрешни работи

Министерот за внатрешни работи на Србија, Александар Вулин, денеска изјави дека го повлекол нацрт -законот за внатрешни работи од процедура по иницијатива на претседателот Александар Вучиќ. Предлог законот беше остро критикуван од опозицијата и професионалната јавност, а Вулин рече дека со повлекувањето сакал „да се избегне крв на улиците на Белград “.

Advertisements

„Преку разузнавачка работа дојдовме до информации дека неколку странски западни разузнавачки служби, преку нивната агенциска мрежа во медиумите, невладините организации и политичките партии, извршија медиумска подготовка за организирање насилни протести насочени кон дестабилизација на Србија“, изјави Вулин во писмената изјава доставена до медиумите од МВР.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button