ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Поднесена е кривична пријава за возачот кој го пренесе Палевски од Белград до Турција

Поднесена е кривична пријава за возачот кој го пренесе Палевски од Белград до Турција

Полицијата поднесе кривична пријава по брза постапка против возачот кој го пренесе Љупчо Палевски од Белград до Турција поради случајот со двојното убиство на 14-годишната Вања Ѓорчевска и велешанецот Панче Жежовски.

Од МВР велат дека постојат основи на сомневање дека С.Д. сторил кривично дело помагање.

Тој се сомничи дека од 1 до 3 декември со автомобил „ленд ровер“, со струмички регистарски ознаки, сопственост на струмичка фирма, го зел Палевски од Белград и го однел во Турција, со цел да му помогне да избега и да се сокрие од органите за прогон.

Возачот кој заврши во притвор, негира вина за случајот. /Makfax

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button