СПОРТФУДБАЛ

Познати се кои екипи плаќаат најмногу за платите на фудбалерите во Серија А

Анализата на „Тутомеркато“ за буџетите за плати на 20-те тимови од Серија А откри дека најмногу трошат Јувентус, Интер и Рома, кои на своите играчи им даваат вкупно над 210 милиони евра плата.

Предметната анализа покажува големи разлики меѓу клубовите од горниот и долниот дел од првенствената табела. Јувентус е најголемиот трошач, кој оваа сезона плати нето 74,1 милиони евра, што е нешто повеќе од буџетот на Интер од 71,7 милиони евра. На третото место на ова рангирање е Рома, која во последните години најмногу се фокусираше на слободните трансфери, но оваа сезона плати 68,6 милиони евра.

Освојувачот на Скудетото од минатата сезона Наполи е шести на табелата со плати од 44,4 милиони евра, но таа сума најверојатно ќе се зголеми во наредните месеци поради новите договори понудени на Виктор Осимен и на Квица Кварацкелија.

Најмалку во Серија А троши Лече со 9,8 милиони евра за плати и Фросиноне со 11,5 милиони евра.

Серија А – НЕТО ТРОШОЦИ ЗА ПЛАТИ:

Јувентус – 74,1 милиони евра

Интер – 71,7 милиони евра

Рома – 68,6 милиони евра

Милан – 60,2 милиони евра

Лацио – 44,7 милиони евра

Наполи – 44,4 милиони евра

Фиорентина – 37,5 милиони евра

Аталанта – 29,3 милиони евра

Торино – 24,7 милиони евра

Џенова – 21,9 милиони евра

Сасуоло – 20,9 милиони евра

Удинезе – 19,6 милиони евра

Болоња – 19,3 милиони евра

Каљари – 19,2 милиони евра

Салернитана – 18,4 милиони евра

Монца – 18,1 милиони евра

Емполи – 16,8 милиони евра

Верона – 15,4 милиони евра

Фросиноне – 11,5 милиони евра

Лече – 9,8 милиони евра

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button