МАКЕДОНИЈА

Притвор за 19-годишник за обид за убиство при семејно насилство во Велес

Oсновното јавно обвинителство Велес донесе наредба за спроведување истражна постапка против лице на возраст од 19 години од Штип за кривично дело – убиство во обид при вршење на семејно насилство.

Advertisements

Како што информираат од ОЈО Велес, на 13 јули попладнето осомничениот дошол во Велес заедно со својата вонбрачна сопруга во куќа во која живеел под кирија. Помеѓу нив настанала вербална расправија, при што осомничениот со нож на преклопување ја прободел оштетената три пати и тоа во десната страна на слабината, десното колено и левата потколеница, нанесувајќи и на тој начин телесни повреди, по што заминал од куќата.

Велешкото обвинителство до судијата на претходна постапка на Основен суд Велес поднесе предлог за определување мерка притвор против осомничениот.

Предлогот бил прифатен и на осомничениот му е определен притвор во траење од 30 дена.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button