ВЕСТИРЕГИОН

Притвор за возачот на косовскиот автобус

За возачот на автобусот во кој загинаа десет лица, а десетици беа повредени, 52-годишен маж од Косово, денеска треба да биде донесена одлука за притвор. Тој вчера беше донесен во Државното обвинителство во округот Славонски Брод, каде што се бранеше со молчење, изјави заменик обвинителот Фрањо Купуниќ, наведувајќи дека на возачот му е доделен адвокат по службена должност. Според полициското соопштение, возачот е осомничен дека предизвикал сообраќајна несреќа со смртоносен исход, за што е предвидена казна затвор од шест месеци до 15 години.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button