ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Сè повеќе млади меѓу жртвите од Ковид-19, од следната недела нова терапија за болните

Новата варијанта на корона вирусот им го одзема животот и на млади лица без никакви други хронични болести. Во последните 7 дена, починале 279 пациенти како резултат на компликации од британската варијанта, меѓу нив едно лице на 28 години и четворица помеѓу 29 и 30 години. Според извештајот на Институтот за јавно здравје, во текот на првата недела од април има зголемување од над 27% на смртноста во споредба со неделата пред тоа.

Како резултат на најсмртоносната фаза од пандемијата, министерот Филипче најави дека наредиле нова терапија за запирање на ширењето на вирусот, која напредува во раните денови на инфекцијата предизвикувајќи големи компликации.

Во меѓувреме, во ковид центрите и инфективните клиники, кревети се ослободуваат, како поради оздравени, така и поради починати пациенти.

И покрај посветеноста на медицинскиот персонал за спасување животи, стапката на смртност на пациентите од 19-та година останува висока.

Директорот на Ургентниот клинички хируршки центар вели дека и покрај зголемениот ангажман на медицинскиот персонал во ковид центрите, се обидуваат да овозможат третман и за другите медицински потреби.

„Сите селективни операции, за жал, се одложени затоа што некои од хируршките клиники во оваа зграда веќе функционираат како ковид центри, но сакам да спомнам дека бројот на пациенти примени во хируршкиот центар воопшто не е намален, продолжува исто, а и нивниот третман исто така го одржува истото ниво како и пред пандемијата“, рече Алберт Леши, директор на Ургентниот хируршки клинички центар во Скопје.

Само во Скопје во последните 24 часа се хоспитализирани 62 нови пациенти, па во моментов ги има вкупно 672 граѓани. На државно ниво хоспитализирани се 1.724 заболени, а слободни се уште 310 легла.

Аднан Ќаили

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button