ВЕСТИЗДРАВСТВОСВЕТ

Сијамски близнаци успешно оперирани во клиника во Израел

Едногодишни близнаци родени споени со задниот дел на главите деновиве се успешно оперирани во болница во Израел. Како што пренесува Би-Би-Си, операцијата којашто траела 12 часа била успешно завршена и оти двете сестрички добро закрепнуваат.

Advertisements

„Тие дишат и се хранат самите“, изјавил првиот човек на хируршкото одделение, Елдад Силберштајн.

Ова е првпат ваков вид на операција, каква што се има спроведено само 20 пати досега во светот, да биде изведена во Израел.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button