ВЕСТИРЕГИОН

Словенечкиот претседател Пахор во Белград

Словенечкиот претседател Борут Пахор денеска ќе престојува во Белград на разговори со српскиот претседател Александар Вучиќ, како дел од подготовките за претстојниот Самит Брдо-Бриони. Пред самитот во понеделник во Брдо кај Крањ, Пахор планираше да се состане со претседателите на сите земји учеснички во Процесот, кој ги обединува земјите од Западен Балкан, Словенија и Хрватска. Тој вчера во Приштина разговараше со косовската претседателка Вјоса Османи, а во септември се состана со претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски, а во март со тричленото претседателство на БиХ, Милорад Додик, Шефик Џаферовиќ и Жељко Комшиќ.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button