ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОН

Софија ќе ги објави имињата на сите граѓани на Македонија кои поседуваат бугарски пасош

Пратениците во бугарското собрание во прво читање едногласно ги изгласаа измените во Законот за бугарско државјанство, според кои, освен измена на условите за добивање државјанство, ќе биде објавен јавно и регистарот на сите лица кои имаат бугарски пасош.

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев тврди околу 120.000 граѓани на Македонија имаат бугарски пасош, амеѓу нив имало многу поранешни и актуелни политичари, пратеници и министри.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button