СПОРТ

Спортските настани што ја одбележаа 2021 година

Спортот во 2021 година, во време на пандемијата со „Ковид 19“, во споредба со 2020 година, донесе олеснување на спортските настани бидејќи јавноста се врати на трибините, но со посебни протоколи. Северна Македонија во 2021 година го доживува успехот на фудбалската репрезентација и сребрениот медал во теквондо на Олимписките игри „Токио 2020“. Македонската фудбалска репрезентација за првпат во својата историја обезбеди пласман на ЕП, но преку Лигата на нации. Под водство на Благоја Милевски, Македонија го обезбеди вториот круг за Мундијалот додека пречка за СП „Катар 2022“ е репрезентацијата на Италија со која се среќава на 24 март во Палермо. Во индивидуалните спортови, најголемиот успех за Македонија го забележа Дејан Георгиевски, кој го обезбеди првиот олимписки медал, по 21 година чекање.

Во меѓувреме во „Токио 2020“, косовските џудисти Дистрија Красниќи и Нора Ѓакова го продолжија патот на успехот на Мајлинда Кељменди, обезбедувајќи 2 златни медали за Косово, по Олимписките игри во Рио Де Жанеиро, во 2016 година.

На меѓународен план, 2021 година ќе биде запаметена по откажувањето на Лигата на Европа од страна на европските екипи, повторувањето на ждрепката во Лигата на Шампионите, збогувањето на Меси од Барселона, европската титула за Италија и првата победа на Макс Верстапен во Формула 1.

Махир Тачи

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button