СВЕТ

Столтенберг во посета на Јужна Кореја за зајакнување на врските со Азија

Столтенберг во посета на Јужна Кореја за зајакнување на врските со Азија

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска пристигна во Јужна Кореја како дел од турнејата чија цел е зајакнување на врските со американските сојузници во услови на војна во Украина и растечкото ривалство со Кина, а во понеделник ќе ја посети Јапонија.

Advertisements

Столтенберг во јужнокорејската престолнина Сеул се сретна со министерот за надворешни работи Парк Џин, а подоцна ќе се сретне и со претседателот Јун Сук-Јол и министерот за одбрана Ли Џонг-Суп.

„НАТО е загрижен за непромислените ракетни тестови и нуклеарната програма на Северна Кореја, додека војната во Украина има несакани последици за Азија“, изјави Столтенберг на почетокот на средбата со Парк, осврнувајќи се на сомневањата дека Северна Кореја и дава воена поддршка на Русија.

„Ова само нагласува колку сме меѓусебно поврзани“, рече тој.

Двајцата ги истакнаа „заедничките вредности“ меѓу земјите-членки на НАТО и Јужна Кореја.

„Со оглед на денешните глобални предизвици без преседан, веруваме дека солидарноста меѓу земјите кои ги споделуваат вредностите на слободата, демократијата и владеењето на правото е поважна од кога било“, рече Парк.

Столтенберг во понеделник ќе отпатува за Токио, каде ќе се сретне со јапонскиот премиер Фумио Кишида и со други јапонски претставници.

 

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button