СВЕТ

СЗО: Во последните 24 часа, повеќе од 348,000 новозаболени од корона во светот, скоро половината од нив во Европа

Повеќе од 348 000 случаи на коронавирус се регистрирани во светот во текот на изминатите 24 часа, со што вкупниот број на заразени достигна 114,4 милиони лица, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

Advertisements

Од последното намалување, бројот на пациенти кои ја загубија битката со „ковид-19“ е зголемен за 7.807, така што бројот на смртни случаи од последиците од корона инфекција со вирусот надмина 2,54 милиони, пренесува агенцијата ТАСС.

Повеќе од 48% од новите случаи на ковид-19 од вкупниот број во светот се регистрирани во Европа.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button